Sylwia Hofman-Bałdyga

Pracownia rozwoju osobistego i psychoterapii

Twoja droga do rozwoju

Czytelnia

W czytelni znajdziesz artykuły poruszające tematy z zakresu problemów psychologicznych, terapii małżeńskiej oraz rozwoju osobistego. Zapraszam do czytania!

Polub nas na Facebooku!

Dla par i małżeństw

Zapraszam na mojego bloga o budowaniu i ratowaniu związków:
Uratuj Swój Związek:

www.uratujswojzwiazek.pl

                  --------------------------------------

Zapraszam do przeczytania nowego artykułu:

Dlaczego nie warto zwlekać z terapią małżeńską?

Moje doświadczenie pokazuje, że większość par i małżeństw zwykle wykorzystuje wszelkie dostępne sobie środki i sposoby, aby przezwyciężyć kryzys własnymi siłami. Jest to dobre i zdrowe. W końcu celem każdej terapii jest wyposażenie i wzmocnienie pary tak, aby partnerzy byli w stanie razem radzić sobie z problemami. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że opór przed skorzystaniem z zewnętrznej pomocy będzie trwał za długo, nawet pomimo przeciągającego się w czasie kryzysu. Jakie są najważniejsze symptomy tego, że kryzys przekroczył możliwości danej pary i będzie prowadził w stronę rozpadu więzi?

Symptom 1.: Partnerzy mają uczucie nagromadzenia wielu negatywnych emocji do drugiej osoby, które narasta coraz bardziej. Zaczyna być im trudno myśleć pozytywnie o drugiej stronie i zwykle dzieje się to z wzajemnością. Pojawiają się oskarżenia, poczucie krzywdy i wykorzystania przez drugą stronę.

Symptom 2:. Pojawia się wrażenie schematu "błędnego koła", dotyczącego wzajemnych interakcji. Każde nawiązanie kontaktu lub próba przezwyciężenia konfliktu przebiega bardzo podobnie, każda rozmowa przebiega według podobnego schematu. Zwykle pojawia się agresja lub wycofywanie się jednej ze stron, albo wzajemne oskarżenia i wypominanie przewinień z przeszłości. Nawet pomimo dobrych intencji, skutek jest ten sam - nie ma zmian na lepsze, a często jest nawet gorzej.

Te dwa główne symptomy pokazują, że z jakiegoś powodu para straciła pomysły na rozwiązanie problemu lub nie ma do tego odpowiednich umiejętności (np. jak rozwiązać konflikt bez emocji, skoro budzi on tak skrajne emocje). Zwłaszcza pojawienie się konfliktów na zasadzie "błędnego koła"  wskazuje na to, że partnerzy utknęli w schemacie, z którego nie mogą wyjść.

Co z tym zrobić?

Właśnie w takich sytuacjach szczególnie należy szukać pomocy terapeuty. Przedłużający się kryzys nie służy partnerom, a tylko utrudnia powrót do dobrych relacji. Terapeuta, jako osoba z zewnątrz, może pomóc odkryć w jakim szkodliwym schemacie funkcjonuje para, jakie umiejętności są potrzebne do zmiany, a przede wszystkim służy psychologiczną wiedzą i bezstronnym, obiektywnym spojrzeniem, ponieważ nie jest "po niczyjej stronie". Jego celem nie jest ocenianie, kto zrobił dobrze a kto źle, tylko pomoc w określeniu wspólnego celu pary i konstruktywne wsparcie w dojściu do tego celu. Dodatkowo większość par ocenia, że pomocnym elementem podczas terapii małżeńskiej jest sama obecność terapeuty, która pomaga w szczerej i konstruktywnej rozmowie z partnerem podczas sesji terapeutycznych. Nawet jeśli dojdzie do ostrzejszej wymiany zdań, zawsze jest ktoś, kto powie "stop". To sprzyja lepszemu wzajemnemu zrozumieniu i pomaga szybciej przezwyciężyć kryzys. Warto dodać, że kryzys w związku nie oznacza sam w sobie niczego złego. Kryzysy przydarzają się każdej parze, a każda zmiana życiowa może być potencjalnym powodem kryzysów małżeńskich. Wiele z nich udaje się rozwiązać bez korzystania z pomocy psychologa. Czasem jednak skorzystanie z pomocy pozostaje jedynym rozwiązaniem.

Zatem, jeśli w Waszym związku kryzys się nasila lub przedłuża powyżej trzech miesięcy, nie ma sensu czekać dłużej. Im mniej zaawansowany problem, tym krócej trwa terapia.