Sylwia Hofman-Bałdyga

Pracownia rozwoju osobistego i psychoterapii

Twoja droga do rozwoju

Czytelnia

W czytelni znajdziesz artykuły poruszające tematy z zakresu problemów psychologicznych, terapii małżeńskiej oraz rozwoju osobistego. Zapraszam do czytania!

Polub nas na Facebooku!

Dokumenty aplikacyjne przesłać na adres...

Każdy, kto choć raz szukał pracy, zna to zdanie doskonale. Zwykle posłusznie wysyłamy w odpowiedzi  swoje cv oraz list motywacyjny. Kiedy jednak pytam o efekty takiej metody, mało kto jest usatysfakcjonowany jej wynikiem.

Szukając przyczyn niskiej skuteczności poszukiwania pracy via e-mail, należy zastanowić się nad rolą, jaką odgrywa sposób formułowania dokumentów aplikacyjnych. Z mojego doświadczenia jako doradcy zawodowego wynika, że zbyt małą wagę przykładamy do dbałości o ich jakość. Większość z nas korzysta wprawdzie z internetowych poradników, ale zamiast czerpać z nich wskazówki, zwykle kopiujemy gotowe rozwiązania: dostępne w sieci wzory cv i listów motywacyjnych uzupełniamy swoimi danymi i wysyłamy do dziesiątek pracodawców. Stara, dobra zasada: „minimum wysiłku, maksimum efektu” w tym wypadku jednak nie działa.

Co więc jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy  nasze cv  przykuje uwagę pracodawcy? Odpowiedź brzmi: indywidualne dostosowanie cv oraz listu motywacyjnego do wymagań danej oferty oraz eksponowanie najważniejszych punktów naszej historii zawodowej. Odpowiedź wydaje się oczywista, a jednak bardzo często nie jest wdrażana w życie.

Co zatem zrobić, aby zwiększyć atrakcyjność naszych dokumentów? Należy przede wszystkim wejść na chwilę w rolę pracodawcy. Wyobraź sobie: jesteś kierownikiem działu obsługi klienta w niedużej firmie handlowej i poszukujesz pracownika na stanowisko, z którego właśnie odeszła pani Kasia. Jest to stanowisko pracownika biurowego, który musi zarówno kontaktować się z klientami, jak i obsługiwać bieżącą dokumentację firmy. Zastanawiasz się jak sformułować ofertę pracy, jakie wymagania są kluczowe, a  które kwalifikacje niezbędne? Masz w głowie ogólne wyobrażenie o tym, jaką osobą powinien być nowy pracownik. Jakie musi mieć cechy, żeby nie tylko dobrze wykonywał swoje obowiązki, ale także znalazł wspólny język z resztą osób w dziale? W końcu to Ty jesteś kierownikiem i wiesz, że wszystkie konflikty podwładnych odbiją się także na Twojej pracy. Dodatkowo, wciąż pamiętasz jakim pracownikiem była pani Kasia. Jeśli jesteś z niej zadowolony, może będziesz szukał kogoś podobnego do niej. Jeśli nie dość dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, lub powodowała konflikty w  zespole,  będziesz raczej szukał kogoś, kto nie będzie Ci jej przypominał. Wreszcie, uzgadniasz ile dana osoba może zarabiać, żeby firmę było stać na utrzymanie takiego stanowiska. Uzbrojony w całą ta wiedzę przystępujesz do pisania oferty pracy...

Wracamy do rzeczywistości: jesteś znowu osoba poszukującą pracy (np. biurowej). Wiesz już jednak, że pracodawca będzie tworzył swoja ofertę w oparciu o dwa główne obszary:

1. kluczowe kompetencje twarde (kwalifikacje, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, obsługa konkretnych programów komputerowych, znajomość języków obcych czy inne konkretne umiejętności),
2. profil psychologiczny danej osoby (w tym: umiejętności miękkie, cechy osobowości, zainteresowania, płeć, często także wiek, choć jego podawanie nie jest w cv wymagane).
 
Sedno sprawy polega na tym, aby ze swojej historii zawodowej wyłonić takie punkty, które odpowiadają na konkretne wymagania pracodawcy i wyeksponować je w taki sposób, aby nie było wątpliwości, że będziesz umiał/umiała samodzielnie i prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Tymi punktami mogą być np. nieudokumentowane doświadczenia zawodowe lub takie, które nabyłeś na zasadzie wolontariatu czy np. pomocy komuś w prowadzeniu jego firmy. Pracodawca oczywiście będzie chciał sprawdzić co faktycznie potrafisz, dlatego przypominam o nadrzędnej zasadzie podawania wyłącznie prawdziwych informacji na swój temat.
Po drugie, Twoje dokumenty powinny odzwierciedlać jaką jesteś osobą. Pamiętaj, że pracodawca ma w głowie wspomnienie osoby pani Kasi, którą zna osobiście. Ciebie może poznać najpierw poprzez dwie kartki papieru, na których napiszesz cv oraz list motywacyjny. Powinny one sugerować jakim typem osoby jesteś i odpowiadać pracodawcy lub rekruterowi na następujące pytania: Czy ta osoba sprawdzi się  kontaktach z klientami? Czy będzie wystarczająco zorganizowana, żeby zapanować nad dokumentami w firmie? Czy będzie pasować do klimatu firmy/organizacji lub zespołu?

Te wszystkie informacje powinny być możliwe do odczytania z Twojego cv, które zwykle jest czytane jako pierwsze i może posłużyć do dokonania wstępnej selekcji. Na temat zawartości listu motywacyjnego napiszę więcej w kolejnych artykułach.
Być może zastanawiasz się w tej chwili w jaki sposób masz odgadnąć wyobrażenia potencjalnego pracodawcy, żeby wydać mu się idealnym kandydatem? Oczywiście nie ma takiej możliwości. Wprawdzie, tak jak napisałam, pracodawca będzie miał pewne oczekiwania, ale my nie jesteśmy w stanie ich przejrzeć. Jest to element procesu poszukiwania pracy, na który nie mamy wpływu. Jedyne, co w tej sytuacji pozostaje, to po prostu być sobą i wyeksponować swoje umiejętności i cechy w oparciu o wymagania danej oferty. To, co chciałam przekazać w powyższych akapitach miało zachęcić Cię do uważnego studiowania każdego ogłoszenia o pracę i zastanawiania się, co pracodawca chciał przez nie przekazać. Innymi słowy: jakiego pracownika poszukuje i w jakim stopniu ja spełniam te wymagania?

Podsumowując podkreślę jeszcze raz, że kluczowe jest, aby Twoje cv wywierało odpowiednie wrażenie i dawało pracodawcy sygnał, że to Ty możesz być właściwym kandydatem na to stanowisko. Jednak zazwyczaj trudno jest zdobyć taki dystans do napisanego przez siebie dokumentu, aby bezstronnie ocenić jakie wrażenia wywołuje u odbiorcy. Z tego powodu polecam korzystanie z pomocy życzliwych znajomych lub  doradcy zawodowego. Zapewniam, że warto włożyć pracę w solidne przygotowanie Twojego cv pod konkretną ofertę, bo ten wysiłek po prostu się opłaci.